Ефективна вентиляція є невід'ємною частиною ванної кімнати, як приміщення з підвищеною вологістю.
Обираючи оптимальний варіант, слід врахувати вже існуюче планування приміщення: чи є кімната внутрішньою, чи одна зі стін – зовнішня, чи є в приміщенні вікна.
Оптимальний варіант, як доповнення до звичайного провітрювання через вікно, це встановити класичний витяжний вентилятор. Також у зовнішню стіну можна встановити децентралізовану установку з рекуперацією тепла. Вона забезпечить як подачу свіжого повітря, так і видалення відпрацьованого повітря в приміщенні. Це енергоефективне рішення, яке дасть змогу звести до мінімуму втрати тепла під час вентиляції взимку або ж зберегти прохолоду в теплу пору року. Установка може зберегти до 85% тепла за рахунок пасивного методу енергозбереження – рекуперації. Рішення для ванної без вікон і зовнішніх стін – це вентилятор для однотрубної системи вентиляції.
Який із варіантів ви б не обрали, у будь-якому разі воно позитивно вплине на мікроклімат і комфорт у приміщенні.
1. Класичний витяжний вентилятор
Існує безліч побутових вентиляторів: моделі з дизайнерською лицьовою панеллю або класичні, зі зворотним клапаном, додатковим захистом від проникнення комах, із підвищеною продуктивністю, енергоощадні вентилятори та малошумні моделі. Широкий асортимент модифікацій дає змогу зробити оптимальний для користувача вибір.
Витяжні вентилятори для додаткового функціоналу можуть бути обладнані:
Вентилятор у ванній або кухні, оснащений датчиками, коштуватиме, безумовно, дорожче, але завдяки раціональному регулюванню продуктивності його робота є ефективнішою.
2. Вентилятори для внутрішніх ванних кімнат
У внутрішніх ванних кімнатах, де відсутні вікна і зовнішні стіни, витяжка здійснюється через повітропровід, який проходить через усі поверхи будівлі, і виводиться, як правило, через дах. До такого повітропроводу можуть бути під'єднані кілька вентиляторів.
Такий варіант передбачає використання вентиляторів, здатних створити досить високий тиск для подолання аеродинамічного опору в повітропроводах великої протяжності. До таких вентиляторів належать однотрубні відцентрові витяжні вентилятори Valeo.
Модельний ряд Valeo передбачає внутрішньостінний монтаж, який підійде для нової будівлі, і настінний – для вже відремонтованого приміщення. При цьому можливий монтаж як на стіну, так і в стелю.
3. Децентралізована вентиляційна установка з рекуперацією тепла для ванних кімнат із зовнішніми стінами
Якщо вам у будинку необхідна ефективна система вентиляції, яка допоможе заощадити електроенергію, найоптимальнішим рішенням будуть децентралізовані установки, наприклад, серія VENTO Expert. Вони забезпечать ефективний повітрообмін у приміщенні, а завдяки технології рекуперації мінімізують втрати тепла, що відбуваються під час звичайного провітрювання через вікно. Процес рекуперації передбачає, що тепло повітря, що видаляється, під час витяжки накопичується в теплообміннику, а після зміни напряму потоку передається потоку свіжого повітря, що надходить. Ці кімнатні вентиляційні установки працюють у реверсивному режимі, змінюючи напрямок повітряних потоків кожні 70 секунд.
У ванних кімнатах для забезпечення збалансованої вентиляції зазвичай використовуються децентралізовані установки з двома вентиляторами: VENTO Expert DUO. Вентилятори працюють одночасно в реверсивному режимі, а повітряні потоки розділені спеціальним сепаратором, завдяки чому припливне і витяжне повітря не змішуються.
Установки обладнано датчиками вологості, і в разі перевищення встановленого значення вентиляція автоматично адаптує свою роботу, доки не буде досягнуто оптимальних показників.
VENTO Expert DUO підходить не тільки для ванних кімнат. Цю установку можна застосовувати і на кухні або в інших приміщеннях з підвищеною вологістю як доповнення до повноцінної децентралізованої системи вентиляції.
На що ще варто звернути увагу?
На всіх електронних пристроях у ванній кімнаті має бути вказано клас захисту IP, який показує, наскільки добре він захищений від потрапляння сторонніх предметів і води.
Враховуючи поділ ванної кімнати на зони, можна визначити, де і який пристрій можна встановлювати.
Ванна кімната розділена на чотири зони захисту за стандартом DIN (DIN 57100/VDE 100, частина 701):
ЗОНА 0: потрібен захист від наслідків занурення у воду: IPX7 (розміщення вимикачів і розеток заборонено);
ЗОНА 1: потрібен захист від струменів води: IPX5 (розміщення вимикачів і розеток заборонено);
ЗОНА 2: потрібен захист від бризок води: IPX4 (розміщення вимикачів і розеток заборонено);
ЗОНА 3: захист не потрібен. Допускаються розетки й автоматичні вимикачі.
Клас захисту IP складається з двох цифр, наприклад, IP67. Перша цифра означає ступінь захисту від твердих тіл і пилу, друга цифра – ступінь захисту від води.
Захист від твердих тіл і пилу (перша цифра):
IP0X – захист відсутній;
IP1X – захист від сторонніх предметів діаметром понад 50 мм, наприклад, від контакту з людською рукою;
IP2X – захист від сторонніх предметів діаметром понад 12 мм, наприклад, пальців людини;
IP3X – захист від сторонніх предметів діаметром понад 2,5 мм, як-от ручний інструмент;
IP4X – захист від сторонніх предметів діаметром понад 1,0 мм;
IP5X – повний захист від проникнення, захист від пилу, що осідає;
IP6X – повний захист від дотику, корпус повністю герметичний, пил не може потрапити всередину.
Захист від води (друга цифра):
IPX0 – захист від проникнення води відсутній;
IPX1 – захист від крапель води, що падають вертикально (дуже слабкий захист);
IPX2 – захист від крапель води, що падають під кутом до 150°;
IPX3 – захист від бризок під кутом до 60° до вертикалі;
IPX4 – захист від будь-яких бризок під будь-яким кутом;
IPX5 – захист від струменів води (з усіх напрямків);
IPX6 – захист від сильних струменів води (з усіх напрямків);
IPX7 – захист від проникнення води в разі тимчасового занурення;
IPX8 – захист від проникнення води під час тривалого занурення, пристрій герметичний;
IPX9 – захист від проникнення води з будь-якого напрямку, навіть за високого тиску на корпус (високонапірний очищувач/паровий очищувач, тиск 80–100 бар).
ПРИКЛАД: Вентилятор зі ступенем захисту IP45: перша цифра означає, що пристрій захищений від проникнення твердих сторонніх предметів розміром від 1 мм. Друга цифра означає, що пристрій захищений від струменів води під будь-яким кутом. Таким чином, пристрій підійшов би для зони 1.
Вентиляція всіх приміщень
Перераховані варіанти є гарним рішенням для поліпшення мікроклімату в окремих приміщеннях, як-от ванна або кухня.
Якщо ви плануєте організувати систему вентиляції в усьому будинку або квартирі, ви можете встановити декілька (залежно від площі приміщень) децентралізованих установок. Такий варіант можливий за наявності зовнішніх стін. Серед його переваг – мінімальні монтажні витрати, оскільки відсутня необхідність прокладання системи повітропроводів.
Ще одне комплексне рішення – припливно-витяжна установка (ПВУ) із системою повітропроводів. ПВУ підтримує повітрообмін в усьому будинку, забезпечує здоровий мікроклімат, високоефективне видалення відпрацьованого повітря в таких приміщеннях, як кухня і ванна, і приплив свіжого відфільтрованого повітря в залі та спальнях.